Кафедра фізичного виховання та спорту Харківського інженерно-будівельного інституту (ХІБІ) – з 1994 року університету будівництва та архітектури (ХДТУБА), а з 2011 року національного університету будівництва та архітектури (ХНУБА) була заснована 29 березня 1948 року наказом Міністерства вищої освіти СРСР від 09.03.1948 року за № 153/III «Про організацію кафедр (самостійних курсів) фізичного виховання та спорту у вищих навчальних закладах Головного управління будівельних вузів».
На першій кафедрі працювали 6 викладачів та 2 лаборанти.


Паралельно з навчальним процесом розпочалася робота з організації відділень спортивного вдосконалення з різних видів спорту.
Спочатку регулярні тренування були організовані з таких видів спорту, як важка атлетика, легка атлетика, волейбол, спортивна гімнастика, лижні гонки, баскетбол.

Всі ці роки з 1948 по 1983 кафедрою фізичного виховання завідував доцент Ляпун Георгій Микитович

Перші вагомі успіхи прийшли до спортивного колективу в 60-70-і роки. Особливими досягненнями на рівні України та СРСР відзначалися такі види спорту, як художня гімнастика, баскетбол, бокс, гребля на байдарках та каное, легка атлетика, шашки.

З 1983 по 1991 роки кафедрою завідував Артамонов Галік Миколайович
Провідний тренер з легкої атлетики відомі вихованці якого майстер спорту Солонінка Віктор, майстер спорту Рогозянський Віктор, майстер спорту Ніколаєв Володимир, Дмитриєвський Юрій, Козак Вадим, були відомі не лише в Україні, а й далеко за її межами. В цей же час значних успіхів досягли гребці на байдарках та каное. Відомі імена чемпіонів та призерів студентського спортивного товариства «Буревісник», України, всесоюзних змагань: майстри спорту подружжя Баринових Володимира та Ірини, Ганшина Олега, Кузьміна Сергія, Нємцова Віталія, Штипуляка Анатолія, Заботнюка Сергія та інші.
Баскетбольна команда майстрів «Будівельник» Харків в 70-80-ті роки майже повністю складалась з студентів та випускників вузу. Майстри спорту: Кафанов Віктор, Повєткін Павло, Тітов Олександр, Безрук Олексій – складали основу не тільки харківської команди, а й входили до складу збірної команди України на всесоюзних змаганнях.
Сбірна команда ХІБІ Чемпіон спартакіади Мінвузу України з баскетболу 1978 року під керівництвом заслуженого тренера України доц. Лелюка В.О. та доц. каф. фізичного виховання Миронова Л.Г.





Спортивна діяльність кафедри в 80-і роки пов’язана з досягненнями в легкій атлетиці, боксі, греблі на байдарках та каное, баскетболі та футболі. Вперше в Україні в навчальний процес була запроваджена ритмічна гімнастика.
В цей же час на перших місцях студентського спорту Харкова та України була збірна інституту з настільного тенісу.



Склад кафедри фізичного виховання та спорту 1987 рік



Збірна університету з баскетболу, початок 90х років під керівництвом майстра спорту Сорокіна М.М. та майстра спорту, декана СТФ Дьоміна В.М.

З 1991 року по сьогодні кафедру фізичного виховання та спорту очолює доцент, відмінник освіти України
Сірик Володимир Степанович

В 90-і роки до п’ятірки кращих студентських команд України входила збірна команда з футболу (багаторазовий переможець та призер серед вузівських колективів м.Харкова) під керівництвом Вороніна Олександра Трохимовича та Сірика Володимира Степановича.






В період після 2000 року пов’язаний з успіхами в таких видах спорту, як пауерліфтинг, гирьовий спорт, бокс, аеробічна гімнастика та фітнес.

Гирьовий спорт пишається досягненнями майстрів спорту Олійника Максима – багаторазового чемпіону світу, Кияшко Сергія – чемпіона світу серед студентів, Хісамієвої Карини – призера чемпіонату Європи серед молоді та інші.


Особливих успіхів домоглися студенти-спортсмени та викладачі університету, які останні 15 років представляли пауерліфтинг

збірна команда університету 2008 рік
Особливо слід відмітити успіхи доцента, майстра спорту міжнародного класу, заслуженого тренера України Плотницького Леоніда Марковича, завдяки якому в університеті було підготовлено більше 18 майстрів спорту України, чемпіонів України з пауерліфтингу, чотири майстри спорту міжнародного класу Алексєєву Ганну, Гаргуновську Наталію, Галкіна Володимира, Семко Богдана та заслуженого майстра спорту, чемпіона та рекордсмена світу, переможця Всесвітніх ігор 2017 року Білого Сергія.
Слід відмітити досягнення заслуженого майстра спорту Білого Сергія – дворазового чемпіона світу, переможця Всесвітніх ігор з пауерліфтингу. У 2010 році збірна команда університету з пауерліфтингу стала чемпіоном України серед студентів. Крім того значних успіхів досягли Галкін Володимир майстер спорту міжнародного класу чемпіон Європи серед юніорів, Гаргуновська Наталія срібний призер чемпіонату світу серед юніорів та Алексеєва Ганна майстер спорту міжнародного класу бронзова призерка чемпіонату світу.



Успіхи в пауерліфтингу пов’язані з роботою доцента кафедри фізичного виховання та спорту, заслуженого тренера України Плотницького Леоніда Марковича.

Гаргуновська Наталія срібний призер чемпіонату світу серед юніорів з пауерліфтингу

Галкін Володимир 1місце, Гаргуновська Наталія 2місце
В боксі вагомі досягнення майстра спорту міжнародного класу Роленка Владислава, призера молодіжного чемпіонату Європи, майстра спорту Нікокошева Дмитра, срібного призера чемпіонату світу з кікбоксу серед юніорів, майстра спорту П’ятницького Дмитра – чемпіона України з кікбоксінгу, майстра спорту міжнародного класу Радіонова Микити – призера чемпіонату України з боксу, майстра спорту міжнародного класу Яценко Артема – призера чемпіонату Європи з тайського боксу.






